Erasmus+ KA2 ”Joy in education”

13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς ERASMUS+ KA2: “Joy in Education”,

2016-1-NL-KA219-022901_6

Διακρατική συνάντηση με εκπαιδευτικούς από Ολλανδία, Σκωτία, Ιταλία, Πολωνία και Βουλγαρία.

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς από τις 7/11/2018 έως 10/11/2018 φιλοξένησε εκπαιδευτικούς από Ολλανδία, Σκωτία, Ιταλία, Πολωνία και Βουλγαρία στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+ “Joy in education”. Το πρόγραμμα στοχεύει στη χρήση νέων καινοτόμων τρόπων διδασκαλίας που θα φέρουν τη χαρά και τη γνώση στην καθημερινότητα των μαθητών.

Την πρώτη ημέρα, οι εκπαιδευτικοί ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου μας από ομάδα μαθητών-ξεναγών προκειμένου να γνωρίσουν τις σχολικές εγκαταστάσεις και να κατανοήσουν την εκπαιδευτική καθημερινότητα του σχολείου. Παρακολούθησαν μαθήματα σε όλες τις τάξεις και στη συνέχεια όλο το σχολείο τους καλωσόρισε με μία μουσικοχορευτική παράσταση με θέμα την ιστορία της Θεσσαλονίκης. Οι φιλοξενούμενοι ξεναγήθηκαν στην πόλη ακολουθώντας τον Ρωμαϊκό και Βυζαντινό Περίπατο για να γνωρίσουν τις ομορφιές της Θεσσαλονίκης κάνοντας τη διαδρομή από τη Μονή Βλατάδων μέχρι τη Ρωμαϊκή Αγορά.

Τη δεύτερη ημέρα οι εκπαιδευτικοί-εταίροι έκαναν μάθημα στις μεγαλύτερες τάξεις με νέες διδακτικές μεθόδους και καινοτόμες πρακτικές. Οι μαθητές/τριες χάρηκαν ιδιαίτερα αυτή τη διάδραση. Έπειτα, παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς βιωματικά το μουσικοπαιδαγωγικό παιχνίδι «Boomwackers», μία νέα διδακτική προσέγγιση που συνδυάζει τη Μουσική, τα Αγγλικά και τη Γυμναστική με τη χρήση μουσικών σωλήνων. Το ημερήσιο πρόγραμμα περιελάμβανε επίσκεψη στο Δημαρχείο της Καλαμαριάς και συνάντηση με τους φορείς. Στο τέλος της συνάντησης έγινε η αξιολόγηση του προγράμματος και αποφασίστηκαν τα περαιτέρω βήματα για τη συνέχισή του.

Η Διευθύντρια, η συντονίστρια του προγράμματος και οι εκπαιδευτικοί θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσους στάθηκαν αρωγοί δίπλα στο σχολείο (Σύλλογο Γονέων, Δήμο Καλαμαριάς, Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Δήμο Θεσσαλονίκης, χορηγούς). Οι εμπειρίες που αποκόμισε όλη η εκπαιδευτική κοινότητα ήταν μοναδικές και ωθούν το σχολείο στην επιθυμία να δραστηριοποιηθεί εκ νέου σε προγράμματα ERASMUS+.