Το 13ο Δημ. Σχ. Καλαμαριάς στην Βαρκελώνη για επιμόρφωση.

ΤονΜάρτιο 2024 (4-9/03) τρειςεκπαιδευτικοίτουσχολείουμας, ηκ. ΝατάσαΣιωπίδου, ηκ. ΓραμματικήΣαμαράκαιηκ. ΘάλειαΘεοχαρίδουπαρακολούθησαντοεπιμορφωτικόσεμινάριοPlay time and down time for teachers and students: the psychology of time to feel good and do goodστηΒαρκελώνητηςΙσπανίαςσταπλαίσιατουπρογράμματος Erasmus+ 2023-1-EL01-KA121-SCH-000134076 πουπραγματοποιείτοσχολείο μας. Ο Οργανισμός EuropassTeacherAcademyήταν υπεύθυνος για τη διεξαγωγή του επιμορφωτικού σεμιναρίου.

Το σεμινάριο εστίαζε σε παιγνιώδεις τρόπους διδασκαλίας, σε εσωτερική αναζήτηση με το μυαλό και το σώμα, στην ενδυνάμωση της ενσυνειδητοτητας καθώς και σε τεχνικές χαλάρωσης με κλειστά μάτια και ασκήσεις yoga. Οι συμμετέχουσες εκτός από την παραδοσιακή αίθουσα διδασκαλίας, έκαναν μαθήμα στον χώρο του μουσείου τέχνης όπου παρατηρησαν τον χώρο και τα έργα τέχνης με διαφορετική προσέγγιση που ενδυναμώνει το κλίμα εμπιστοσύνης μεταξύ των συμμετεχόντων μέσα από παιγνιώδη τρόπο, ενώ ασκήθηκαν και σε αίθουσα yoga όπου έμαθαν διάφορες τεχνικές αυτογνωσίας και ευεξίας που θα μπορούσαν εύκολα να ενσωματώσουν στη διδασκαλία τους. Επίσης, έμαθαν πώς θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν τις επισκέψεις σε εξωτερικούς χώρους με τα παιδιά και πώς μέσα από συγκεκριμένα παιχνίδια θα τα καθοδηγήσουν με ερωτησεις εσωτερικής αναζήτησης να αποκτήσουν δεξιότητες ζωής παρατηρώντας τον εαυτό τους.