Συμμετοχή του 13ου Δημοτικού στο «Ναυταθλητισμός στα σχολεία της Καλαμαριάς»

Ο «Ναυταθλητισμός στα σχολεία της Καλαμαριάς», μία σπουδαία διήμερη εκδήλωση παρουσία Ολυμπιονικών, Παγκόσμιων και εθνικών πρωταθλητών της κολύμβησης, της κωπηλασίας, της ιστιοπλοΐας, των καταδύσεων, του πόλο, θα συστήσει στους μαθητές πέντε δημοτικών σχολείων της Καλαμαριάς, τα αγωνίσματα του νερού, τις ιδιαιτερότητες, αλλά και τα πολλαπλά τους οφέλη.
Στη δράση θα συμμετάσχουν εκτός άλλων Ολυμπιονίκες και διακεκριμένοι Έλληνες αθλητές, όπως ο Αντισυνταγματάρχης Σωτήριος Ανυφαντής Πανελληνιονίκης Ξιφασκίας και Τμηματάρχης του Τμήματος Αθλητισμού του ΑΣΑΕΔ, ο Λοχαγός Μιχάλης Μηλαίος, Ολυμπιονίκης Ιστιοπλοΐας, ο Αντιπλοίαρχος Ανδρέας Κυπραίος ΠΝ. Παγκόσμιος πρωταθλητής Ιστιοσανίδας, η Επισμηναγός Νέρυ-Μαντέυ Νιανγκουάρα, Ολυμπιονίκης κολύμβησης, ο Αντιπλοίαρχος ΛΣ Βασίλειος Πολύμερος, Ολυμπιονίκης Κωπηλασίας, η Αντιπλοίαρχος ΛΣ Γεωργία Ελληνάκη, Ολυμπιονίκης Υδατοσφαίρισης, η Υποπλοίαρχος Λ.Σ. Μενελάου Καλλιόπη, πρώην Αθλήτρια Μπάσκετ του Παναθηναϊκού και της Εθνικής Ενόπλων Δυνάμεων, ο Ταγματάρχης Χριστόνικος Γιαννίρης, Παγκόσμιος πρωταθλητής ιστιοπλοΐας, ο Παγκόσμιος πρωταθλητής των καταδύσεων Ηρακλής Σακκαλής και ο Ευάγγελος-Στέφανος Τζιβόπουλος, πρωταθλητής Ευρώπης, κόσμου και ΗΠΑ στις καταδύσεις. Επίσης θα συμμετάσχουν διακεκριμένοι αθλητές των αθλημάτων της συγχρονισμένης κολύμβησης, του θαλάσσιου σκι του κανό και του καγιάκ από την περιοχή της Θεσσαλονίκης.