TEACHERS 4 EUROPE 2016-20017

TEACHERS 4 EUROPE

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΕ70 – ΤΑΞΗ ΣΤ1

13ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  ΣΧ. ΕΤΟΣ 2016-17

«ΠΑΜΕ ΕΥΡΩΠΗ – LET΄S GO EUROPE»

Το πρόγραμμα Teachers 4 Europe που πραγματοποιείται  κατά το σχ. έτος  2016/17 με θέμα «Πάμε Ευρώπη – Let΄s go Europe»  έχει σαν σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών της  ΣΤ1 τάξης σε θέματα που άπτονται της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ως ιδέα αλλά και ως οντότητα, αξιοποιώντας και εφαρμόζοντας στην εκπαίδευση καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας.

Με την συμμετοχή-υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει κατανοητό σε εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς ότι είμαστε πολίτες μιας ένωσης κρατών, της Ευρωπαϊκής Ένωσης με υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα, ότι απαιτείται να είμαστε ενημερωμένοι για τα συμβαίνοντα σε αυτήν και ότι μπορούμε να είμαστε ενεργά και δημιουργικά μέλη της ώστε να συμβάλλουμε στην εξέλιξή της αλλά και στην πρόοδό μας.