Erasmus+ Joy in Education (Ιανουάριος 2017)

Τον Ιανουάριο η ΣΤ’ Τάξη μαζί με την εκπαιδευτικό των Αγγλικών ασχολήθηκαν με μια παραδοσιακή συνταγή Χριστουγεννιάτικων μπισκότων που η εκπαιδευτικός παρακολούθησε σε σχετικό σεμινάριο κατά τη διάρκεια της κινητικότητας στην Πολωνία. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για την προετοιμασία και την Παρασκευήτων Piernikκαι συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό. Στην προετοιμασία συμμετείχαν και οι γονείς καθώς έφεραν στα παιδιά όλα τα απαραίτητα υλικά, ενώ ένας μαθητής του ΣΤ1 έφερε τη σχετική παραδοσιακή συνταγή αλλά και υλικά από τη μητέρα του που κατάγεται από γειτονική χώρα. Τα παιδιά ζύγισαν τα υλικά, έπλασαν τη ζύμη και μετά από 2 μέρες (όπως απαιτούσε η συνταγή), έφτιαξαν σε διάφορα σχήματα τα μπισκότα και τα έψησαν στον φούρνο του σχολείου. Η συνταγή είχε πετύχει και τα μπισκότα έγιναν ανάρπαστα!