Αρχική

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς σας καλωσορίζει στην ιστοσελίδα του.

Επίσημες οδηγίες (ΦΕΚ-ΚΥΑ) υπουργείου για Covid (Σεπτ. 2020)

Οδηγίες-Υποδείξεις ΕΟΔΥ (Σεπτ. 2020)

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για παιδιά Α-Β

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για παιδιά Γ

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για παιδιά Δ

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για παιδιά Ε

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για παιδιά ΣΤ και εφήβους

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για γονείς-κηδεμόνες

Εκπαίδευση στην αντι-covid ασφάλεια για εκπαιδευτικούς

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο Δήμο Καλαμαριάς, στην  πλατεία Σκρα και ανήκει στη Διεύθυνσης Π.Ε Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Το διδακτήριο κτίστηκε στα μέσα της δεκαετίας του 1970 από τη ΜΟΜΑ και λειτουργεί ανελλιπώς από τη σχολική χρονιά 1977-1978. Είναι τριώροφο με γραφεία εκπαιδευτικών και αίθουσες διδασκαλίας ευρύχωρες και ηλιόλουστες.

Φιλοξένησε στις εγκαταστάσεις του το 21ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς και το 22ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμαριάς, των οποίων δύο σχολείων φυλάσσει σήμερα το Αρχείο τους. Σήμερα φιλοξενεί το 27ο Νηπιαγωγείο Καλαμαριάς.

Είναι από τα ιστορικότερα σχολεία της Καλαμαριάς και βρίσκεται στην περιοχή της Αρετσούς, σε μία από τις ομορφότερες περιοχές της Καλαμαριάς, κοντά στην παραλία και μεταξύ των οδών Μακροχωρίου και Αδραμυτίου στην πλατεία Σκρα.

Το Σχολείο μας είναι δωδεκαθέσιο, φοιτούν σε αυτό 224  μαθητές/τριες και διδάσκουν 24 εκπαιδευτικοί. Ανήκε στα Δημοτικά  Σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα (με την υπ. αρ. πρωτ. Φ. 3 /609 /60745/Γ1/28-5-2010 απόφαση του Υ.ΠΑΙ.Θ). Διδάσκονται δηλαδή στο υποχρεωτικό πρόγραμμα εκτός των άλλων διδακτικών αντικειμένων, Αγγλικά από την Πρώτη Τάξη, Μουσική, Εικαστικά, Θεατρική Αγωγή, Πληροφορική (ΤΠΕ) και Β΄ Ξένη Γλώσσα (Γαλλικά ή Γερμανικά) στην Ε΄ και Στ΄ τάξη. Από το σχολικό έτος 2016-17 ακολουθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα, όπως αυτό καθορίζεται στον Ενιαίο Τύπο Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου.

Διαθέτει γυμναστήριο, βιβλιοθήκη, τραπεζαρία και εργαστήριο πληροφορικής.

Ελπίζουμε ο χώρος αυτός  να αποτελέσει ένα ακόμα βήμα στη συνεργασία δασκάλων, μαθητών και γονέων πέρα από  τo στενό πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος. Με την ελπίδα ότι όλοι θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο των παιδιών μας και με κατανόηση και συνεργασία θα τα καταφέρουμε, ευχόμαστε υγεία και καλή δύναμη!

Η Διευθύντρια

και ο Σύλλογος διδασκόντων

ANAΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θα προσέλθουν τη Δευτέρα 14-09-2019 στις 10.00 π.μ. φορώντας την απαραίτητη μάσκα και έχοντας την τσάντα τους  και θα πάνε κατευθείαν στις αίθουσες, όπου θα τους περιμένουν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τάξεων. Δεν επιτρέπεται η είσοδος στους γονείς.

Ο Αγιασμός του 13ου Δ. Σ Καλαμαριάς, θα πραγματοποιηθεί στις 10.30 π.μ. στην αυλή του Σχολείου και θα τον παρακολουθήσουν εκπρόσωποι των  μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών. Μετά ο ιερέας θα περάσει από όλες τις τάξεις, όπου βρίσκονται οι υπόλοιποι μαθητές/τριες. Αμέσως μετά οι μαθητές/τριες θα παραλάβουν τα σχολικά βιβλία και θα αποχωρήσουν γύρω στις 11.00. Παρακαλούνται οι γονείς να φροντίσουν για την ασφαλή παραλαβή  και αποχώρηση των μαθητών/τριών.

Η Διευθύντρια του 13ου Δ. Σ. Καλαμαριάς

Κυριακή Αρνίδου

(το παρακάτω διδακτικό ωράριο θα τροποποιηθεί ανάλογα με τις ανάγκες του σχολείου και των παιδιών για την εύρυθμη λειτουργία του λόγω covid)

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ