Ομάδες Στήριξης Γονέων (Σχολές Γονέων Δήμου Καλαμαριάς)

Σας ενημερώνουμε ότι  στα πλαίσια  της Κοινωνικής Πολιτικής  του Δήμου Καλαμαριάς, θα λειτουργήσουν και φέτος οι Ομάδες Στήριξης Γονέων (Σχολές Γονέων). Οι ψυχολόγοι του Δήμου Καλαμαριάς θα προσφέρουν τις γνώσεις τους, στηρίζοντας και ενδυναμώνοντας γονείς και κηδεμόνες στο δύσκολο ρόλο τους. Βασικά θέματα που συζητούν και διαχειρίζονται οι Ομάδες είναι η λειτουργία της οικογένειας, η επικοινωνία των μελών μεταξύ τους και κυρίως η επικοινωνία με τα παιδιά, η σχέση με τους συνομήλικους, τα ηλικιακά στάδια που διανύει το παιδί, ο ρόλος του σχολείου, η ενημέρωση σε σύγχρονους τρόπους διαπαιδαγώγησης, τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα της εφηβείας, η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, οι σχέσεις οικογένειας και σχολείου, τα όρια και ο ρόλος τους στη διαπαιδαγώγηση και πληθώρα άλλων θεμάτων. Στις ομάδες μπορούν να συμμετέχουν γονείς και κηδεμόνες που έχουν παιδιά από 0 έως και 18 ετών.

Θα λειτουργήσουν συνολικά 6 Ομάδες (Σχολές Γονέων), στα εξής δημοτικά σχολεία του Δήμου:

13 Δημ. ΑΔΡΑΜΥΤΙΟΥ 2 ΠΛ. ΣΚΡΑ , 1ο Δημ. Τ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ 52, 17ο Δημ. ΑΝ. ΘΡΑΚΗΣ 10, 15ο Δημ. ΠΑΠΑΓΟΥ & ΚΑΛΛΙΔΟΥ, 8 Δημ. ΜΟΥΣΩΝ 1, 10ο Δημ. ΒΡΥΟΥΛΛΩΝ 51

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο 2313314187  9.30 – 12.00 π.μ .

Ελπίζοντας η κοινωνική αυτή προσφορά να συμβάλλει στην ποιοτική υποστήριξη της ζωής των κατοίκων της Καλαμαριάς, είμαστε στη διάθεσή σας για να συζητήσουμε μορφές συνεργασίας και στήριξης

ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΗ  ΔΑΛΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ ΝΙΚΟΛΕΤΤΟΥ  – ΣΚΑΡΛΙΟΥ  ΒΑΣΙΛΙΚΗ